-
Предаје и испитује
др Марија Јаковљевић др Небојша Јеринић
-
Испитује
др Милан Бјелић др Иван Мандић
-
Држи вежбе
др Марија Јаковљевић др Небојша Јеринић
* Кликом на филтер приказују се све информације о предмету за изабраног наставника.
- 24
- окт.
Консултације др Марије Јаковљевић
Обавештавају се студенти да ће се у наредне две недеље код вишег предавача др Марије Јаковљевић консултације одржати у термину консултација асистенткиње Милица Рашевић, у периоду од 12ч до 14:30ч...
- 26
- авг.
Померање тремина консулатија код др Марије Јаковљевић
Консулатције код др Марије Јаковљевић заказане за 27.8.2024 године померају се за 30.8.2024 године од 12 до 14,30 часова.
- 24
- окт.
Консултације др Марије Јаковљевић
Обавештавају се студенти да ће се у наредне две недеље код вишег предавача др Марије Јаковљевић консултације одржати у термину консултација асистенткиње Милица Рашевић, у периоду од 12ч до 14:30ч...
- 26
- авг.
Померање тремина консулатија код др Марије Јаковљевић
Консулатције код др Марије Јаковљевић заказане за 27.8.2024 године померају се за 30.8.2024 године од 12 до 14,30 часова.
Остали материјали
Оцена знања (максимални број поена 100)
Прeдиспитнe oбaвeзe:
- активност у току предавања - 5 поена
- практична настава - 5 поена
- колоквијуми 1 и 2 - 30 поена
- семинарски рад - 10 поена
Завршни испит:
- писмени испит -
- усмени испит - 50 поена
Уџбеник - ЛОКАЛНА САМОУПРАВА - БЈЕЛИЋ МИЛАН
1. Бјелић, М., Локална самоуправа у Републици Србији - стање уређивања и потребе реформе, БПШ - ВШСС, Београд, 2016.
2. Влатковић, М., Ђокић, Б., Коментар Закона о локалној самоуправи, „Сл. Гласник“, Београд, 2009.
3. Европска повеља о локалној самоуправи
4. Устав Републике Србије
5. Закон о локалној самоуправи
6. Закон о територијалној организацији
О предмету
Циљ предмета
Локална самоуправа, регионализација и децентрализација су од изузетног значаја за демократизацију друштвених односа и укупну стабилност друштва у свакој држави, па тако и у Републици Србији. Стицање сазнања студената, будућих струковних правника у области државне администрације и јавне управе, из овог домена од изузетног значаја је поготово имајући у виду садашњи и будући развој европских интеграција и учешћа Републике Србије у том процесу. Неопходан је даљи развој и ширење процеса децентрализације, приближавања јавних послова грађанима, те је стога познавање ове материје незамењив услов за даљи развој друштвене свести о значају и садржини локалне самоуправе.
Исход предмета
Успешном реализацијом преиспитних и испитних обавеза из предмета студенти су оспособљени за самостално повезивање стечених знања из домена локалне самоуправе, као и деловање у локалним условима. Стичу знања и вештине неопходне за учешће у обликовању и реализацији политике локалне самоуправе, као и децентрализације, на свим нивоима који подразумевају децентрализацију, од централних државних органа до локалне самоуправе. Такође, стичу знања и вештине неопходне у свакодневном функционисању јединица локалне и регионалне самоуправе.
Садржај предмета
Теоријска настава:
Појам локалне самоуправе. Локална управа. Општа питања локалне самоуправе.Обележја и историјски извор локалне самоуправе. Правни основи локалне самоуправе. Територијализација локалне самоуправе. Величина јединица и степени локалне самоуправе. Централни и нецентрални органи власти.Послови локалне самоуправе. Правна заштита локалне самоуправе. Европска начела о локалној самоуправи. Међународно-правно уређивање локалне самоуправе. Европски стандарди локалне самоуправе (начела добре владавине и управљања). Харминизација локалне самоуправе у Европи. Локална самоуправа у Републици Србији. Правни извори уређивања система локалне самоуправе у Републици Србији. Уставна начела о локалној самоуправи и уставни положај јединица локалне самоуправе. Правни положај општине. Правни положај града. Правни положај главног града. Законодавно уређење система локалне самоуправе – Закон о локалној самоуправи. Односи републичких органа и органа јединица локалне самоуправе. Финансирање локалне самоуправе. Фискална децентрализација. Јавно-приватно партнерство. Имовина (својина) локалне самоуправе. Облици учешћа грађана у остваривању локалне самоуправе. Локални изборни систем. Закон о локалним изборима.Заштита изборног права. Сарадња и удруживање јединица локалне самоуправе. Међусобна сарадња и удруживање. Међународна сарадња и удруживање јединица локалне самоуправе. Актуелни програми и подршка развоју локалне самоуправе у Србији.
Практична настава:
Практична настава прати теоријску наставу. Обрада тема примерима из праксе, студијама случајева, предавањима стручњака из праксе.
Методе извођења наставе
Настава се реализује у облику предавања, вежби, семинара и групних дискусија, као и индивидуалним радом са студентима на вежбама и консултацијама. Студенти се на уводном часу информишу о начину праћења њиховог рада, врстама, карактеру и садржини активности које се оцењују и утичу на коначну оцену из предмета Локална самоуправа. Провере знања врше се оцењивањем активности током наставе, оценом излагања студената, семинарских радова, колоквијума и усменог испита.
Број часова активне наставе
Теоријска настава: 45
Практична настава: 30
Оцена знања (максимални број поена 100)
Прeдиспитнe oбaвeзe:
активност у току предавања: 5 поена
- практична настава: 5 поена
- колоквијуми 1 и 2: 30 поена
- семинарски рад: 10 поена
Завршни испит:
- писмени испит: 20 поена
- усмени испит: 30 поена
Уџбеник - КАНЦЕЛАРИЈСКО ПОСЛОВАЊЕ - ВУЧИЋЕВИЋ СЛОБОДАН, БЈЕЛИЋ МИЛАН
1. Уџбеник: Увод у административно и канцеларијско пословање - Бјелић, М., Вучичевић, С.,БПШ-ВШСС, 2018.
2. Уредба о електронском канцеларијском пословању органа државне управе
3. Уредба о канцеларијском пословању у Војсци Србије
4. Упутство о канцеларијском пословању органа државне управе
5. Упутство о електронском канцеларијском пословању
Прописи
Устав, Закон о архивској грађи и архивској служби (нацрт), Закон о општем управном поступку, Закон о управном спору, Закон о јавним бележницима, Закон о оверавању потписа, рукописа и преписа, Закон о државном печату РС, Закон о печату државних и других органа, Закон о републичким административним таксама, Закон о судским таксама, Закон о тајности података
Уредба о канцеларијском пословању органа државне управе, Уредба о канцеларијском пословању у војсци Србије, Уредба о начину и поступку означавања тајности података, односно докумената
Упутство о канцеларијском пословању органа државне управе, Упутство о електронском канцеларијском пословању, Јавнобележнички пословник
О предмету
Циљ предмета
Административно и канцеларијско пословање подразумева првенствено рад који се обавља у државним органима, органима локалне самоуправе и јавним службама са циљем да се региструје и прати ток процеса рада и обезбеђује обављање основних функција у органима и организацијама. Служи за правилно разумевање основних послова, њихово планирање, благовремено отпочињање и завршетак тих послова. Ова врста пословања обезбеђује услове за рад органа и организација припрему и координирање њиховим радом на извршењу основних функција. Један од основних задатака административног и канцеларијског пословања је заштита веродостојности аката.
Исход предмета
Усвајањем знања и вештина у оквиру овога предмета студент упознаје основе технике рада у органима и организацијама који садрже послове планирања, организовања, анализе, комуникације, као и остала поступања са актима од њихова настанка или пријема до отпреме (експедиције), односно архивирања. Студенти се упознају са основним техникама рада – пријема, отварања, прегледа и распоређивања аката, здруживања аката, достављања аката у рад, рад са актима, развођење аката, роковник предмета, деловодник и класификација аката, отпрема и архивирање предмета.
Садржај предмета
Теоријска настава:
ОПШТИ ПОЈМОВИ. Канцеларијско пословање.Правни извори и начела канцеларијског пословања. Средства за рад. ОРГАНИЗАЦИЈА КАНЦЕЛАРИЈСКОГ ПОСЛОВАЊА. Писарница. Основни појмови у канцеларијском пословању. Евиденција, картотеке, документација и документаристика. Печати, жигови, штамбиљ. РАДЊЕ У КАНЦЕЛАРИЈСКОМ ПОСЛОВАЊУ. Пријем и преглед аката. Отварање и преглед пошиљки. Поступак с актима који се морају таксирати. ПРИЈЕМНИ ШТАМБИЉ. РАЗВРСТАВАЊЕ И РАСПОРЕЂИВАЊЕ АКАТА. УПИСИВАЊЕ АКАТА У КАНЦЕЛАРИЈСКЕ (архивске) КЊИГЕ. Главне (основне) књиге. Помоћне канцеларијске књиге. Класификацијска ознака и пријемни број. Уписивање аката у евиденцију.Омот предмета (кошуљица). Повезивање (здруживање) предмета. Закључивање канцеларијских књига и контрола решавања предмета. Достава аката у рад. Отпремање аката. Развођење аката. Архивирање и чување аката. ТАКСЕ. Појам. Врсте такси. Наплаћивање такси. Таксени обвезник и таксена обавеза, плаћање таксе. Поступак с нетаксираним или недовољно таксираним поднесцима. Начело легалитета. Ослобађање од наплате таксе. Присилна наплата и застарелост наплате и повраћај таксе. ПОСЛОВНО ДОПИСИВАЊЕ (КОМУНИКАЦИЈА/КОРЕСПОДЕНЦИЈА).
ОПШТИ ПОЈМОВИ. Историја коресподенције (комуникација). Појам пословне коресподенције. Субјекти коресподенције. Садржај пословних комуникација. Врсте пословних комуникација. Функција пословних комуникација. Основна начела пословних комуникација.Ток пословних процеса. ПИСАНА ПОСЛОВНА КОМУНИКАЦИЈА (ДОПИСИВАЊЕ).Предности и недостаци писане пословне комуникације. ПОСЛОВНА ХАРТИЈА. Врсте хартије (папира). Заглавље пословног папира. Формат папира. Маргине. Коверте. Типска писма.Адресирање. Савијање папира према величини и облику коверте. ВРСТЕ ПИСАНЕ ПОСЛОВНЕ КОМУНИКАЦИЈЕ. Писане пословне комуникације на папиру. Електронске писане пословне комуникације. МАШИНЕ ЗА ПИСАЊЕ. Механичке писаће машине. Електронске писаће машине. Рачунари. СЛУЖБЕНО ДОПИСИВАЊЕ. ПОДНЕСАК. Појам. Битни и споредни делови поднеска. Састављање и обликовање поднеска. СЛУЖБЕНИ ДОПИСИ. Појам. Саставни делови службеног дописа. Оверавање преписа. Састављање и обликовање службеног дописа. ИЗРАДА АКАТА. ЗАМОЛНИЦА. ПОЗИВ. РЕШЕЊЕ. ЗАКЉУЧАК. ЗАПИСНИК. САСТАНЦИ, ПОЗИВИ И ЗАПИСНИЦИ. Основи примене Е-УПРАВЕ, електронски сервиси, електронски потпис и квалификовани сертификат.
Практична настава:
Практична настава прати теоријску наставу. Свака од наведених тема обрађује се путем практичних примера и анализа.
Методе извођења наставе:
Настава се реализује у облику предавања, вежби, као и индивидуалним радом са студентима на вежбама и консултацијама. Студенти се на уводном часу информишу о начину праћења њиховог рада, врстама, карактеру и садржини активности које се оцењују и утичу на коначну оцену из предмета. Провере знања врше се оцењивањем активности током наставе, оценом излагања студената, семинарских радова, колоквијума и усменог испита..
Број часова активне наставе:
Теоријска настава: 45
Практична настава: 30
Оцена знања
Предиспитне обавезе - обухватају три колоквијума и израду и усмену одбрану семинарског рада.
Уџбеник - ЈАВНО ПРИВАТНО ПАРТНЕРСТВО - БЈЕЛИЋ МИЛАН
Основна:
- Бјелић, М., Јавно приватно партнерство, АПССБ, Београд, 2019.
Допунска:
- Yescombe, E.R., Јавно приватна партнерства – начела политике и финанцирање, Мате, Загреб, 2010
- European Commission, Directorate – General Regional Policy: Guidelines For Successful Public – Private – Partnerships, Jan. 2003.
- European Commission: Green Paper On Public-Private Partnerships And Community Law On Public Contracts And Concessions, COM(2004) 327 final, 2004.
- Закон о јавно-приватном партнерству и концесијама
О предмету
Циљ предмета
Циљ предмета је упознавање студената са алтернативним могућностима финансирања задовољавања јавних потреба грађана, у условима када су буџети, како државни, тако и на нивоу аутономних покрајина, али и јединица локалне самоуправе све рестриктивнији. Упознавање са основним моделима јавно-приватног партнерства (BOT, BBO, BOO, BOOT, DBFO и др.), концесијама, као и ризицима који прате овај вид партнерства на страни јавног, односно на страни приватног партнера.
Садржај предмета
Теоријска настава:
Основне карактеристике јавно – приватног партнерства. Појам института јавно – приватног партнерства. Развој јавно – приватног партнерства. Субјекти учесници у ЈПП. Анализа оправданости примене ЈПП пројеката. Модели ЈПП и њихове карактеристике. Модели јавно – приватног партнерства. Предности и недостаци јавно – приватног партнерства. Уговорни облик јавно – приватног партнерства. Садржина и карактеристике уговора о јавно – приватном партнерству. Додела уговора о ЈПП у међународној пракси. Статусно (институционално) јавно – приватно партнерство. Правни оквир јавно – приватног партнерства. Јавно-приватно партнерство у оквиру концесионог модела. Избор приватног партнера. Потреба законског регулисања ЈПП. Комисија за ЈПП и канцеларија за локални економски развој. Јавно-приватна партнерства у пракси (Case Study). Примена ЈПП у области управљања отпадом. Примена ЈПП у комуналним делатностима. Примена ЈПП у области саобраћаја. Примена ЈПП у области здравства, културе и образовања. Примена ЈПП у енергетском сектору. Примена ЈПП у области екологије. Примена ЈПП у процесу својинске трансформације и реструктурирања јавних комуналних предузећа. Пресуде Европског суда правде (European Court of Justice) и судова у Републици Србији везане за уговоре о ЈПП. Преглед правног и институционалног оквира и примери ЈПП у државама региона. Међународна искуства у поступку набавке - аранжмани ЈПП.
Практична настава:
Практична настава прати теоријску наставу; практични примери; студије случаја.