-
Предаје и испитује
др Томо Одаловић
-
Испитује
др Милан Бјелић
* Кликом на филтер
приказују се све информације о предмету за изабраног наставника.
- 1
- дец.
ОБАВЕШТЕЊЕ О ОДЛАГАЊУ ПРЕДАВАЊА ИЗ ПРЕДМЕТА ЛОКАЛНА САМОУПРАВА
Предавање из предмета Локална самоуправа, заказано за среду, 6.12. код професора Тома Одаловића, одлаже се због спречености наставника.
- 21
- нов.
ОБАВЕШТЕЊЕ О ОДЛАГАЊУ ПРЕДАВАЊА ИЗ ПРЕДМЕТА ЛОКАЛНА САМОУПРАВА
Предавања из предмета Локална самоуправа заказана за среду 22.11.2023.године, одлажу се због одржавања међународне конференције у амфитеатру А-6. Студенти могу присуствовати конференцији. др Томо...
- 27
- јун
ОДЛАГАЊЕ КОНСУЛТАЦИЈА КОД ПРОФЕСОРА ТОМА ОДАЛОВИЋА
Консултације заказане за уторак 27.6.2023. године од 12:00-13:00 часова, одлажу се и биће одржане истог дана од 13:00-14:00 часова. др Томо Одаловић, проф.с.с.
- 24
- мај
ОБАВЕШТЕЊЕ О ПРОМЕНИ ТЕРМИНА ПОЛАГАЊА ИСПИТА КОД ПРОФЕСОРА ТОМА ОДАЛОВИЋА
Полагање испита код професора Тома Одаловића биће одржано у среду 7.јуна према следећем распореду: - Царински деликти у 12:00 часова - Амфитеатар А-1 - Откривање повреда царинских прописа у 12:00...
- 27
- јан.
ТЕРМИНИ ПОЛАГАЊА ИСПИТА КОД ПРОФЕСОРА ТОМА ОДАЛОВИЋА
ИСПИТИ КОД ПРОФЕСОРА ТОМА ОДАЛОВИЋА БИЋЕ ОДРЖАНИ У УТОРАК 31.1.2023.ГОДИНЕ У ТЕРМИНИМА КОЈИ СУ НАВЕДЕНИ У ДОКУМЕНТУ У ПРИЛОГУ.
Остали материјали
Оцена знања (максимални број поена 100)
Прeдиспитнe oбaвeзe:
- активност у току предавања - 5 поена
- практична настава - 5 поена
- колоквијуми 1 и 2 - 30 поена
- семинарски рад - 10 поена
Завршни испит:
- писмени испит -
- усмени испит - 50 поена
Уџбеник - ЛОКАЛНА САМОУПРАВА - БЈЕЛИЋ МИЛАН
1. Бјелић, М., Локална самоуправа у Републици Србији - стање уређивања и потребе реформе, БПШ - ВШСС, Београд, 2016.
2. Влатковић, М., Ђокић, Б., Коментар Закона о локалној самоуправи, „Сл. Гласник“, Београд, 2009.
3. Европска повеља о локалној самоуправи
4. Устав Републике Србије
5. Закон о локалној самоуправи
6. Закон о територијалној организацији
О предмету
Циљ предмета
Локална самоуправа, регионализација и децентрализација су од изузетног значаја за демократизацију друштвених односа и укупну стабилност друштва у свакој држави, па тако и у Републици Србији. Стицање сазнања студената, будућих струковних правника у области државне администрације и јавне управе, из овог домена од изузетног значаја је поготово имајући у виду садашњи и будући развој европских интеграција и учешћа Републике Србије у том процесу. Неопходан је даљи развој и ширење процеса децентрализације, приближавања јавних послова грађанима, те је стога познавање ове материје незамењив услов за даљи развој друштвене свести о значају и садржини локалне самоуправе.
Исход предмета
Успешном реализацијом преиспитних и испитних обавеза из предмета студенти су оспособљени за самостално повезивање стечених знања из домена локалне самоуправе, као и деловање у локалним условима. Стичу знања и вештине неопходне за учешће у обликовању и реализацији политике локалне самоуправе, као и децентрализације, на свим нивоима који подразумевају децентрализацију, од централних државних органа до локалне самоуправе. Такође, стичу знања и вештине неопходне у свакодневном функционисању јединица локалне и регионалне самоуправе.
Садржај предмета
Теоријска настава:
Појам локалне самоуправе. Локална управа. Општа питања локалне самоуправе.Обележја и историјски извор локалне самоуправе. Правни основи локалне самоуправе. Територијализација локалне самоуправе. Величина јединица и степени локалне самоуправе. Централни и нецентрални органи власти.Послови локалне самоуправе. Правна заштита локалне самоуправе. Европска начела о локалној самоуправи. Међународно-правно уређивање локалне самоуправе. Европски стандарди локалне самоуправе (начела добре владавине и управљања). Харминизација локалне самоуправе у Европи. Локална самоуправа у Републици Србији. Правни извори уређивања система локалне самоуправе у Републици Србији. Уставна начела о локалној самоуправи и уставни положај јединица локалне самоуправе. Правни положај општине. Правни положај града. Правни положај главног града. Законодавно уређење система локалне самоуправе – Закон о локалној самоуправи. Односи републичких органа и органа јединица локалне самоуправе. Финансирање локалне самоуправе. Фискална децентрализација. Јавно-приватно партнерство. Имовина (својина) локалне самоуправе. Облици учешћа грађана у остваривању локалне самоуправе. Локални изборни систем. Закон о локалним изборима.Заштита изборног права. Сарадња и удруживање јединица локалне самоуправе. Међусобна сарадња и удруживање. Међународна сарадња и удруживање јединица локалне самоуправе. Актуелни програми и подршка развоју локалне самоуправе у Србији.
Практична настава:
Практична настава прати теоријску наставу. Обрада тема примерима из праксе, студијама случајева, предавањима стручњака из праксе.
Методе извођења наставе
Настава се реализује у облику предавања, вежби, семинара и групних дискусија, као и индивидуалним радом са студентима на вежбама и консултацијама. Студенти се на уводном часу информишу о начину праћења њиховог рада, врстама, карактеру и садржини активности које се оцењују и утичу на коначну оцену из предмета Локална самоуправа. Провере знања врше се оцењивањем активности током наставе, оценом излагања студената, семинарских радова, колоквијума и усменог испита.
Број часова активне наставе
Теоријска настава: 45
Практична настава: 30