Циљ предмета
Упознавање студената са основним појмовима управног права као што су појмови облика државног уређења, државне власти, правног поретка, органима и органиазцији државне управе, као и појмовима и процедурама управног поступка, у циљу даљег разумевања и практичне обуке у пословању државних и локалних службеника, обављању послова јавне управе. Изучавањем метода и техника из управног права студенти стичу неопходна знања и оспособљавају се за самостални рад.
Исход предмета
Студенти се оспособљавају да на будућим пословима, како у оквиру државне управе, тако и у локалној самоуправи, примењују стечена теоретска и практична знања и самостално обављају послове везане за управно право, како у привредним тако и ванпривредним субјектима.
Теоријска настава
Опште о држави, државној власти и праву; Управно право: појам и предмет; појам јавне управе, јавна служба, управне организације; Управна делатност; Органи и организација државне управе: формирање органа управе; послови и организација органа државне управе; односи органа државне управе; јавност рада, радни однос у државним органима; средства за финансирање послова државне управе; контрола управе; Општи управни поступак: појам, врсте, основна начела управног поступка; надлежност: појам и врсте; просторно ограничење и промене надлежности; дипломатски имунитет; сукоб надлежности; странка и њено заступање; рокови у управном поступку; трошкови управног поступка; поступак до доношења решења; усмена расправа; понављање управног поступка; поништавање и укидање решења по праву службеног надзора; укидање и мењање правноснажног решења; ванредно укидање решења; Управни спор: спор о оцени законитости управног акта и спор пуне јурисдикције; појам и предмет управног спора; повраћај ствари и накнада штете нанете тужиоцу извршењем управног акта; Прекршаји и прекршајни поступак: Општи институти прекршајног права: општа начела прекршајног поступка; прекршајна одговорност; казне за прекршаје; одмеравање казне; заштитне и васпитне мере.
Практична настава прати теоријску наставу. Свака од горе наведених тема се обрађује путем примера из праксе, анализе актуелних случаја, илустрацијама, симулацијама, предавањима стручњака из праксе, итд.
Литература
1.Бјелић М., Управно право и поступак, АПССБ, Београд, 2019. - обавезна
Допунска:
2.Марковић, Р., Управно право, Београд, 2006.
3.Поповић, С., Управно право, Београд, 1989.
4.Бјелић, М., Локална самоуправа, БПШ-ВШСС, Београд, 2016.
5.Денковић, Д., Добра управа, ПФ Универзитета у БГ, 2010.6.
Методе извођења наставе:
Основни облици рада на предмету су: предавања/вежбе (у циклусу), студије случајева, презентације, панели, консултације-гостујући предавачи. Програм се заснива на интерактивном приступу, те се од студената очекује активно учешће у складу са захтевима професора изложеним на почетку курса.
Оцена знања
Предиспитне обавезе - обухватају три колоквијума и израду и усмену одбрану семинарског рада.