-
Predaje i ispituje
dr Slađana Radunović
-
Ispituje
dr Milan Bjelić dr Bojan Radić
-
Drži vežbe
dr Milica Rašević
* Klikom na filter prikazuju se sve informacije o predmetu za izabranog nastavnika.
- 24
- sept.
Померање термина консултација код др Слађане Радуновић
Консултације код професорке др Слађане Радуновић, одржаће се у 24.09.2024. померају се за среду 25.09. у периоду од 10:15 до 12:30 у кабинету 236.
- 16
- sept.
Померање термина консултација код др Слађане Радуновић
Консултације код професорке др Слађане Радуновић, одржаће се у уторак 17.09.2024. од 12:00 до 14:00, уместо од 9:45 до 12:10.
- 26
- avg.
Померање термина испита код др Слађане Радуновић
Испити код др Слађане Радуновић заказани за 2.9.2024 године померају се за 3.9.2024. године у 13 часова, слушаоница 16.
Ostali materijali
Ocena znanja (maksimalni broj poena 100)
Прeдиспитнe oбaвeзe:
- активност у току предавања - 5 поена
- практична настава - 5 поена
- колоквијуми 1 и 2 - 30 поена
- семинарски рад - 10 поена
Завршни испит:
- писмени испит -
- усмени испит - 50 поена
Udžbenik - LOKALNA SAMOUPRAVA - BJELIĆ MILAN
1. Бјелић, М., Локална самоуправа у Републици Србији - стање уређивања и потребе реформе, БПШ - ВШСС, Београд, 2016.
2. Влатковић, М., Ђокић, Б., Коментар Закона о локалној самоуправи, „Сл. Гласник“, Београд, 2009.
3. Европска повеља о локалној самоуправи
4. Устав Републике Србије
5. Закон о локалној самоуправи
6. Закон о територијалној организацији
O predmetu
Циљ предмета
Локална самоуправа, регионализација и децентрализација су од изузетног значаја за демократизацију друштвених односа и укупну стабилност друштва у свакој држави, па тако и у Републици Србији. Стицање сазнања студената, будућих струковних правника у области државне администрације и јавне управе, из овог домена од изузетног значаја је поготово имајући у виду садашњи и будући развој европских интеграција и учешћа Републике Србије у том процесу. Неопходан је даљи развој и ширење процеса децентрализације, приближавања јавних послова грађанима, те је стога познавање ове материје незамењив услов за даљи развој друштвене свести о значају и садржини локалне самоуправе.
Исход предмета
Успешном реализацијом преиспитних и испитних обавеза из предмета студенти су оспособљени за самостално повезивање стечених знања из домена локалне самоуправе, као и деловање у локалним условима. Стичу знања и вештине неопходне за учешће у обликовању и реализацији политике локалне самоуправе, као и децентрализације, на свим нивоима који подразумевају децентрализацију, од централних државних органа до локалне самоуправе. Такође, стичу знања и вештине неопходне у свакодневном функционисању јединица локалне и регионалне самоуправе.
Садржај предмета
Теоријска настава:
Појам локалне самоуправе. Локална управа. Општа питања локалне самоуправе.Обележја и историјски извор локалне самоуправе. Правни основи локалне самоуправе. Територијализација локалне самоуправе. Величина јединица и степени локалне самоуправе. Централни и нецентрални органи власти.Послови локалне самоуправе. Правна заштита локалне самоуправе. Европска начела о локалној самоуправи. Међународно-правно уређивање локалне самоуправе. Европски стандарди локалне самоуправе (начела добре владавине и управљања). Харминизација локалне самоуправе у Европи. Локална самоуправа у Републици Србији. Правни извори уређивања система локалне самоуправе у Републици Србији. Уставна начела о локалној самоуправи и уставни положај јединица локалне самоуправе. Правни положај општине. Правни положај града. Правни положај главног града. Законодавно уређење система локалне самоуправе – Закон о локалној самоуправи. Односи републичких органа и органа јединица локалне самоуправе. Финансирање локалне самоуправе. Фискална децентрализација. Јавно-приватно партнерство. Имовина (својина) локалне самоуправе. Облици учешћа грађана у остваривању локалне самоуправе. Локални изборни систем. Закон о локалним изборима.Заштита изборног права. Сарадња и удруживање јединица локалне самоуправе. Међусобна сарадња и удруживање. Међународна сарадња и удруживање јединица локалне самоуправе. Актуелни програми и подршка развоју локалне самоуправе у Србији.
Практична настава:
Практична настава прати теоријску наставу. Обрада тема примерима из праксе, студијама случајева, предавањима стручњака из праксе.
Методе извођења наставе
Настава се реализује у облику предавања, вежби, семинара и групних дискусија, као и индивидуалним радом са студентима на вежбама и консултацијама. Студенти се на уводном часу информишу о начину праћења њиховог рада, врстама, карактеру и садржини активности које се оцењују и утичу на коначну оцену из предмета Локална самоуправа. Провере знања врше се оцењивањем активности током наставе, оценом излагања студената, семинарских радова, колоквијума и усменог испита.
Број часова активне наставе
Теоријска настава: 45
Практична настава: 30
Ocena znanja (maksimalni broj poena 100)
Прeдиспитнe oбaвeзe:
активност у току предавања: 5 поена
- практична настава: 5 поена
- колоквијуми 1 и 2: 30 поена
- семинарски рад: 10 поена
Завршни испит:
- писмени испит: 20 поена
- усмени испит: 30 поена
Udžbenik - KANCELARIJSKO POSLOVANjE - VUČIĆEVIĆ SLOBODAN, BJELIĆ MILAN
1. Уџбеник: Увод у административно и канцеларијско пословање - Бјелић, М., Вучичевић, С.,БПШ-ВШСС, 2018.
2. Уредба о електронском канцеларијском пословању органа државне управе
3. Уредба о канцеларијском пословању у Војсци Србије
4. Упутство о канцеларијском пословању органа државне управе
5. Упутство о електронском канцеларијском пословању
Прописи
Устав, Закон о архивској грађи и архивској служби (нацрт), Закон о општем управном поступку, Закон о управном спору, Закон о јавним бележницима, Закон о оверавању потписа, рукописа и преписа, Закон о државном печату РС, Закон о печату државних и других органа, Закон о републичким административним таксама, Закон о судским таксама, Закон о тајности података
Уредба о канцеларијском пословању органа државне управе, Уредба о канцеларијском пословању у војсци Србије, Уредба о начину и поступку означавања тајности података, односно докумената
Упутство о канцеларијском пословању органа државне управе, Упутство о електронском канцеларијском пословању, Јавнобележнички пословник
O predmetu
Циљ предмета
Административно и канцеларијско пословање подразумева првенствено рад који се обавља у државним органима, органима локалне самоуправе и јавним службама са циљем да се региструје и прати ток процеса рада и обезбеђује обављање основних функција у органима и организацијама. Служи за правилно разумевање основних послова, њихово планирање, благовремено отпочињање и завршетак тих послова. Ова врста пословања обезбеђује услове за рад органа и организација припрему и координирање њиховим радом на извршењу основних функција. Један од основних задатака административног и канцеларијског пословања је заштита веродостојности аката.
Исход предмета
Усвајањем знања и вештина у оквиру овога предмета студент упознаје основе технике рада у органима и организацијама који садрже послове планирања, организовања, анализе, комуникације, као и остала поступања са актима од њихова настанка или пријема до отпреме (експедиције), односно архивирања. Студенти се упознају са основним техникама рада – пријема, отварања, прегледа и распоређивања аката, здруживања аката, достављања аката у рад, рад са актима, развођење аката, роковник предмета, деловодник и класификација аката, отпрема и архивирање предмета.
Садржај предмета
Теоријска настава:
ОПШТИ ПОЈМОВИ. Канцеларијско пословање.Правни извори и начела канцеларијског пословања. Средства за рад. ОРГАНИЗАЦИЈА КАНЦЕЛАРИЈСКОГ ПОСЛОВАЊА. Писарница. Основни појмови у канцеларијском пословању. Евиденција, картотеке, документација и документаристика. Печати, жигови, штамбиљ. РАДЊЕ У КАНЦЕЛАРИЈСКОМ ПОСЛОВАЊУ. Пријем и преглед аката. Отварање и преглед пошиљки. Поступак с актима који се морају таксирати. ПРИЈЕМНИ ШТАМБИЉ. РАЗВРСТАВАЊЕ И РАСПОРЕЂИВАЊЕ АКАТА. УПИСИВАЊЕ АКАТА У КАНЦЕЛАРИЈСКЕ (архивске) КЊИГЕ. Главне (основне) књиге. Помоћне канцеларијске књиге. Класификацијска ознака и пријемни број. Уписивање аката у евиденцију.Омот предмета (кошуљица). Повезивање (здруживање) предмета. Закључивање канцеларијских књига и контрола решавања предмета. Достава аката у рад. Отпремање аката. Развођење аката. Архивирање и чување аката. ТАКСЕ. Појам. Врсте такси. Наплаћивање такси. Таксени обвезник и таксена обавеза, плаћање таксе. Поступак с нетаксираним или недовољно таксираним поднесцима. Начело легалитета. Ослобађање од наплате таксе. Присилна наплата и застарелост наплате и повраћај таксе. ПОСЛОВНО ДОПИСИВАЊЕ (КОМУНИКАЦИЈА/КОРЕСПОДЕНЦИЈА).
ОПШТИ ПОЈМОВИ. Историја коресподенције (комуникација). Појам пословне коресподенције. Субјекти коресподенције. Садржај пословних комуникација. Врсте пословних комуникација. Функција пословних комуникација. Основна начела пословних комуникација.Ток пословних процеса. ПИСАНА ПОСЛОВНА КОМУНИКАЦИЈА (ДОПИСИВАЊЕ).Предности и недостаци писане пословне комуникације. ПОСЛОВНА ХАРТИЈА. Врсте хартије (папира). Заглавље пословног папира. Формат папира. Маргине. Коверте. Типска писма.Адресирање. Савијање папира према величини и облику коверте. ВРСТЕ ПИСАНЕ ПОСЛОВНЕ КОМУНИКАЦИЈЕ. Писане пословне комуникације на папиру. Електронске писане пословне комуникације. МАШИНЕ ЗА ПИСАЊЕ. Механичке писаће машине. Електронске писаће машине. Рачунари. СЛУЖБЕНО ДОПИСИВАЊЕ. ПОДНЕСАК. Појам. Битни и споредни делови поднеска. Састављање и обликовање поднеска. СЛУЖБЕНИ ДОПИСИ. Појам. Саставни делови службеног дописа. Оверавање преписа. Састављање и обликовање службеног дописа. ИЗРАДА АКАТА. ЗАМОЛНИЦА. ПОЗИВ. РЕШЕЊЕ. ЗАКЉУЧАК. ЗАПИСНИК. САСТАНЦИ, ПОЗИВИ И ЗАПИСНИЦИ. Основи примене Е-УПРАВЕ, електронски сервиси, електронски потпис и квалификовани сертификат.
Практична настава:
Практична настава прати теоријску наставу. Свака од наведених тема обрађује се путем практичних примера и анализа.
Методе извођења наставе:
Настава се реализује у облику предавања, вежби, као и индивидуалним радом са студентима на вежбама и консултацијама. Студенти се на уводном часу информишу о начину праћења њиховог рада, врстама, карактеру и садржини активности које се оцењују и утичу на коначну оцену из предмета. Провере знања врше се оцењивањем активности током наставе, оценом излагања студената, семинарских радова, колоквијума и усменог испита..
Број часова активне наставе:
Теоријска настава: 45
Практична настава: 30
Ocena znanja
Предиспитне обавезе - обухватају три колоквијума и израду и усмену одбрану семинарског рада.
Udžbenik - JAVNO PRIVATNO PARTNERSTVO - BJELIĆ MILAN
Основна:
- Бјелић, М., Јавно приватно партнерство, АПССБ, Београд, 2019.
Допунска:
- Yescombe, E.R., Јавно приватна партнерства – начела политике и финанцирање, Мате, Загреб, 2010
- European Commission, Directorate – General Regional Policy: Guidelines For Successful Public – Private – Partnerships, Jan. 2003.
- European Commission: Green Paper On Public-Private Partnerships And Community Law On Public Contracts And Concessions, COM(2004) 327 final, 2004.
- Закон о јавно-приватном партнерству и концесијама
O predmetu
Циљ предмета
Циљ предмета је упознавање студената са алтернативним могућностима финансирања задовољавања јавних потреба грађана, у условима када су буџети, како државни, тако и на нивоу аутономних покрајина, али и јединица локалне самоуправе све рестриктивнији. Упознавање са основним моделима јавно-приватног партнерства (BOT, BBO, BOO, BOOT, DBFO и др.), концесијама, као и ризицима који прате овај вид партнерства на страни јавног, односно на страни приватног партнера.
Садржај предмета
Теоријска настава:
Основне карактеристике јавно – приватног партнерства. Појам института јавно – приватног партнерства. Развој јавно – приватног партнерства. Субјекти учесници у ЈПП. Анализа оправданости примене ЈПП пројеката. Модели ЈПП и њихове карактеристике. Модели јавно – приватног партнерства. Предности и недостаци јавно – приватног партнерства. Уговорни облик јавно – приватног партнерства. Садржина и карактеристике уговора о јавно – приватном партнерству. Додела уговора о ЈПП у међународној пракси. Статусно (институционално) јавно – приватно партнерство. Правни оквир јавно – приватног партнерства. Јавно-приватно партнерство у оквиру концесионог модела. Избор приватног партнера. Потреба законског регулисања ЈПП. Комисија за ЈПП и канцеларија за локални економски развој. Јавно-приватна партнерства у пракси (Case Study). Примена ЈПП у области управљања отпадом. Примена ЈПП у комуналним делатностима. Примена ЈПП у области саобраћаја. Примена ЈПП у области здравства, културе и образовања. Примена ЈПП у енергетском сектору. Примена ЈПП у области екологије. Примена ЈПП у процесу својинске трансформације и реструктурирања јавних комуналних предузећа. Пресуде Европског суда правде (European Court of Justice) и судова у Републици Србији везане за уговоре о ЈПП. Преглед правног и институционалног оквира и примери ЈПП у државама региона. Међународна искуства у поступку набавке - аранжмани ЈПП.
Практична настава:
Практична настава прати теоријску наставу; практични примери; студије случаја.
Udžbenik - PRAVNO NORMIRANjE - BULATOVIĆ IVAN, RADIĆ BOJAN, RADUNOVIĆ SLAĐANA